REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Walka o niepodległość uwieczniona w sztuce. Czy dzięki niej lepiej zrozumiemy wolność? [WIDEO]

49

„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” to nazwa ekspozycji otwartej niedawno w Muzeum Narodowym w Warszawie. Przedstawia ona sztukę z przedednia odzyskania niepodległości przez Polskę i pierwszych lat jej wolności. Wystawa jest ostatnią częścią triady „3 x Niepodległa”.

Na wystawie można obejrzeć wyłącznie dzieła sztuki. Prezentowane są prace m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba czy Leona Wyczółkowskiego.

REKLAMA / Advertisement

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl kurator wystawy dr Piotr Rypson:

– Sztuka tego czasu […] rejestruje emocje, które wówczas przetaczały się przez ludzi, przez ten czas i przez te ziemie. I myślę, że sztuka jest najlepszym sposobem – jeśli się w nią wpatrzeć – rozumienia tego, co czuli, na co mieli nadzieję i czego doznawali nasi dziadkowie, pradziadkowie, babcie, prababcie, którzy byli uczestnikami wszystkich tych wydarzeń.

REKLAMA / Advertisement

Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski.

– Już od kilkunastu lat jesteśmy mecenasem Muzeum Narodowego w Warszawie […]. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy budować kapitał społeczny, a także promować wartości, postawy patriotyczne, i jest to zbieżne z naszą filozofią oraz strategią – zauważa Piotr Podstawek, dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej PKO Banku Polskiego.

dostarczył infowire.pl

REKLAMA / Advertisement