REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Urzędniczka Ratusza rozwiązująca Marsz Powstania to absolwentka Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego

587

Ewa Gawor – dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy zasłynęła przed paroma dniami niechlubnie, dając na konferencji prasowej Urzędu kuriozalne wytłumaczenie decyzji o rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego.

– Na początku pochodu znajdowały się osoby, w tym także jego przewodniczący, ubrane na czarno ze znakami falangi na ramieniu. Opaski miały kształt i sposób noszenia i symbolikę bezpośrednio nawiązującą, w naszej ocenie, do sposobu używania tożsamych elementów ubioru przez członków nazistowskiej organizacji NSDAP, jak i Ochotniczej Milicji Bezpieczeństwa Narodowego, tzw. czarnych koszul: włoskiej organizacji faszystowskiej – powiedziała Gawor. – Sposób ustawienia czoła pochodu i użycia flag nawiązywał do przemarszów z lat 30. włoskich faszystów i niemieckich nazistów.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Tymczasem, jak podaje portal niezalezna.pl, w najbliższym wydaniu „Gazety Polskiej”, prof. dr hab. Sławomir Cenckiewicz (dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego), opisze wczesne etapy kariery urzędniczki. W zapowiedzi podano, iż Gawor to była oficer Milicji Obywatelskiej w stopniu porucznika i pracownik Departamentu PESEL Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w czasach, gdy resortem kierował gen. Czesław Kiszczak. Gawor jest również absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego oraz pracownikiem Departamentu PESEL MSW.

Wyższa Szkoła Oficerska im. Feliksa Dzierżyńskiego (twórcy sowieckiej policji politycznej Czeka – przyp. red.) w Legionowie została utworzona w 1972 r. Kształciła kadry na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (głównie Służby Bezpieczeństwa), przygotowywane do objęcia stanowisk oficerskich. Jak podaje niezalezna.pl., Cenckiewicz podaje również iż Gawor „objęła ustawa dezubekizacyjna pozbawiająca SB-eków przywilejów emerytalnych.

REKLAMA / Advertisement

ONR informuje o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie złamania prawa przez warszawskich urzędników. Domaga się również ukarania osób odpowiedzialnych za tę sytuację.

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

PETYCJĘ MOŻNA PODPISAĆ TUTAJ

za: niezalezna.pl

REKLAMA / Advertisement