REKLAMA

REKLAMA

Szwedzka Umiarkowana Partia Cygańska chce pokazać swojej młodzieży, że warto się uczyć i nie popełniać przestępstw

445

Szwedzka Umiarkowana Partia Cygańska (Sveriges Romska Moderna Parti) powstała w środowisku cygańskim w Malmö i Landskronie jesienią ubiegłego roku, a teraz w wywiadzie udzielonym publicznemu nadawcy SVT jej rzecznik prasowy Luciano Bladson ogłasza, że w tych dwóch miastach jesienią 2018 r. partia będzie ubiegać się o mandaty w wyborach samorządowych.

– Istnieją wzajemne podejrzenia Romów w stosunku do polityków i władz oraz odwrotnie – tłumaczy Bladson. – Dlatego Romowie potrzebują własnych przedstawicieli.

Luciano Bladson mówi, że chce pokazać młodzieży cygańskiej, że można prowadzić efektywne życie bez wchodzenia na drogę łamania prawa. Sam ma na koncie przeszłość kryminalną, w tym pobyt w więzieniu. Według Bladsona to najwyższy czas, aby młodzież cygańska nauczyła się „rozumieć, dlaczego powinni iść do szkoły”.

REKLAMA

REKLAMA

Ale dostanie się partii do rady miasta jest bardzo wątpliwe. Mikael Sundström, wykładowca uniwersytecki na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Lund uważa że celowanie w grupę etniczną (w dodatku niewielką) ogranicza znacznie liczbę potencjalnych wyborców.

za: svt.se