REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Socjalistyczna mer Paryża zarządza „tęczowe” przejścia dla pieszych, by „walczyć z homofobią”

455

Tęczowe przejścia dla pieszych namalowane na nawierzchni ulic w dzielnicy Le Marais w Paryżu z okazji niedawnego marszu Gay Pride pozostaną na swym miejscu na stałe – oświadczyła Anne Hidalgo, francuska polityk i działaczka samorządowa pochodzenia hiszpańskiego. Z ramienia Partii Socjalistycznej w latach 2001–2014 służyła jako pierwsza wicemer Paryża, a od 2014 r. jako mer Paryża.

Hidalgo zdecydowała o pozostawieniu symboli ruchu LGBT po tym, jak zostały one przez nieznanych sprawców zmyte. Na ich miejscu ukazał się napis „LGBT – won z Francji!”. Hidalgo ogłosiła także, że dwa kolejne przejścia dla pieszych zostaną ozdobione kolorami tęczy.

REKLAMA / Advertisement

Wieczorami Le Marais, szczególnie ulica Vieille du Temple, staje się miejscem spotkań wspólnoty homoseksualnej. Początek gejowskiej „sławy” dzielnicy zanotowano pod koniec lat 80. XX w. wraz z nadejściem mody na kluby fitness i siłownie. W 2007 r. odnotowano w Le Marais około 40 siłowni i saun w których spotykają się geje. Ogólną liczbę lokali i sklepów gejowskich oszacowano na ok. 300. Ulice z największą liczbą gejowskich lokali i sklepów to rue Ste-Croix-de-la-Bretonnerie, rue des Archives (z najbardziej znanym „Open Café”) i rue Vieille du Temple – wszystkie w Czwartej Dzielnicy.

za: thelocal.fr

REKLAMA / Advertisement