REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Sekretarz generalny NATO poparł przeprowadzone w nocy naloty na Syrię

306

Dzisiaj rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poparł wspólne naloty przeprowadzone przez USA, Wielką Brytanie i Francję w Syrii.

– Popieram działania podjęte przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję przeciwko obiektom i instalacjom broni chemicznej syryjskiego reżimu – powiedział Stoltenberg w oświadczeniu. – NATO konsekwentnie potępia kontynuowanie przez Syrię używania broni chemicznej jako oczywiste naruszenie międzynarodowych norm i porozumień. Używanie broni chemicznej jest niedopuszczalne, a odpowiedzialni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. Ataki zmniejszą zdolność reżimu do przeprowadzania dalszych ataków na ludność Syrii za pomocą broni chemicznej.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Przywołując konsekwentne potępienie przez NATO dalszego używania broni chemicznej przez Syrię, szef sojuszu powiedział, że domniemane użycie takiej broni było wyraźnym naruszeniem międzynarodowych norm i porozumień.

– NATO uważa użycie broni chemicznej za zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i uważa, że ​​konieczne jest działanie, aby chronić konwencję o broni chemicznej. To wymaga zbiorowej i skutecznej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej – dodal Stoltenberg.

REKLAMA / Advertisement

Prezydent Donald Trump wydał przed godz. 3. czasu polskiego rozkaz ataku na syryjską bazę al-Szajrat w prowincji Homs, z której według Amerykanów syryjskie władze przeprowadziły atak chemiczny w Chan Szajchun. Ostrzał przeprowadzono z amerykańskich niszczycieli USS Porter i USS Ross, znajdujących się we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.

REKLAMA / Advertisement