REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Roma locuta, causa finita. Watykan mówi „NIE” Komunii Świętej dla protestantów!

590

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Ladaria w napisanym 25. maja i opublikowanym dzisiaj przez austriacki portal internetowy Kath.net liście skierowanym do niemieckich biskupów nie zgodził się na udzielanie Komunii Świętej protestantom będących w związkach małżeńskich z katolikami.

List, który skierowany był między innymi do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec – arcybiskupa Monachium kardynała Reinharda Marxa oraz arcybiskupa Kolonii Rainera Woelkiego a także do kilku innych niemieckich hierarchów ujrzał dziś światło dzienne. Portal onepeterfive.com dotarł do treści tego pisma i wynika z niego, że arcybiskup Ladaria – prefekt Kongregacji Nauki wiary rozmawiał dwa razy na ten temat z papieżem Franciszkiem, a najważniejszy fragment listu odnosi się do wizyty niemieckim biskupów z Rzymie pod przewodnictwem kardynała Marxa, która odbyła się 3 maja:

Nasza rozmowa [prefekta KNW z papieżem] o spotkaniu z 3 maja jasno wskazała, że [niemiecka] instrukcja podnosi całą serię pytań o olbrzymim znaczeniu. Ojciec Święty z tego powodu doszedł do wniosku, że dokument ten nie jest wystarczająco przygotowany do publikacji – czytamy we fragmencie listu arcybiskupa Luisa Ladarii.

REKLAMA / Advertisement

Wydawać by się mogło, że taka decyzja Watykanu powinna zadowolić katolików, którzy obawiają się publicznego głoszenia herezji. Niestety, nie jest tak do końca, gdyż czytamy w nim o „wielorakich ekumenicznych wysiłkach” podejmowanych przez niemieckich biskupów, a szczególnie „współpraca z Kościołem Ewangelickim zasługuje na uznanie i docenienie”. Według prefekta KNW rok Marcina Lutra wskazał na „bazę”, a „celem jest kroczenie ścieżką w stronę coraz bardziej pogłębiającej się jedności”.

Z drugiej strony arcybiskup Luis Ladaria zaznacza, że papież Franciszek chce aby niemieccy biskupi „zachowali ducha biskupiej jedności”. To już drugi raz, kiedy Watykan odmawia prawa do bardziej liberalnego i de facto świętokradczego dostępu do Komunii Świętej. Przeciwko inicjatywie niemieckich hierarchów głośno protestowali między innymi były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Ludwig Gerhard Mueller, kardynał Willem Eijk z Holandii oraz arcybiskup Charles Chaput.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

za: onepeterfive.com

REKLAMA / Advertisement