REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Reszczyński: Gdyby nie II Rzeczpospolita, nie wiadomo czy powstałoby państwo Izrael [WIDEO]

565

– Polska przyjmowała Żydów na przestrzeni wieków i dawno już nazwali oni nasz kraj Polin, czyli po hebrajsku „kraj, w którym da się żyć” – mówił w „Komentarzu Mediów Narodowych” Wojciech Reszczyński. – A to oznacza, że w tym kraju nie było antysemityzmu, wrogości wobec Żydów.

– W 1938 r. Niemcy wywieźli 15 tys. Żydów pod granicę polską i mówią im, że nie mają powrotu. Co robi polski rząd? Polska ich przyjmuje, daj im schronienie. W okresie wojennym, gdy Anders wyciąga z sowieckich więzień i obozów Polaków tworząc armię i potem przechodzi na Bliski Wschód, to było wsród nich 4 tysiace Zydów. Juzz w Palestynie, kiedy byli umundurowani i uzbrojeni 3 tysiace zdezerterowało.

REKLAMA

Reklama / Advertisement

Gen. Władysław Anders w swoich wspomnieniach „Bez ostatniego rozdziału” napisał:

– W Palestynie zaczęły się tłumne dezercje żołnierzy żydowskiego pochodzenia zagwarantowanych przez organizacje żydowskie. Ponad 3000 Żydów opuściło szeregi Korpusu. Około 1000 pozostało i brało udział w późniejszych walkach. Dezercje tak wielkiej ilości Żydów częściowo dobrze wyszkolonych, spowodowały znaczne luki w oddziałach. Nie zezwoliłem na poszukiwanie dezerterów, i ani jeden dezerter nie został przez nas aresztowany. Postanowiłem nie stosować ściśle wobec mniejszości narodowych ustawy o Powszechnym obowiązku służby wojskowej (…) Nie chciałem mieć pod dowództwem żołnierzy, którzy bić się nie chcą. Uprzedziłem władze brytyjskie, że mogą mieć trudności z tak wielką liczbą dezerterów żydowskich. Nie myliłem się. Gdyż, o ile mi wiadomo, na czele akcji terrorystycznej w Palestynie stał dezerter z 2 go Korpusu, kapral 5-ej dywizji piechoty, Begin.

Wojciech Reszczyński był pierwszym prezenterem Teleexpressu i Wiadomości. Założył i pełnił funkcję prezesa (1992–2002) Radia WaWa. Do 26 lutego 2009 r, był wicedyrektorem Informacyjnej Agencji Radiowej. Od lutego 2012 r. jest członkiem zarządu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współpracuje z „Naszym Dziennikiem”, „Naszą Polską”, „Moją Rodziną”, TVP Historia, PR3 i Radiem Maryja. Jest autorem książki „Zainspirowany Konecznym”, w której zaprezentował sylwetkę Feliksa Konecznego, historyka i dziennikarza, twórcy oryginalnej koncepcji cywilizacji.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement

Dziennik Narodowy poleca