REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Raport Rady Bezpieczeństwa ONZ: ISIS udało się odzyskać dostęp do syryjskich pól naftowych

298

– Państwu Islamskiemu udało się odzyskać dostęp do syryjskich pól naftowych i czerpać zyski ze sprzedaży ropy – deklaruje raport zespołu ds. monitorowania sankcji przedstawiony na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ – Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie [IS, dawniej ISIL/ISIS], zostało pokonane militarnie w Iraku i na większości terenów Syryjskiej Republiki Arabskiej w trakcie 2017 roku… To było wynikiem utraty impetu przez siły walczące we wschodniej części Syryjskiej Republiki Arabskiej.

Raport nie precyzuje, co to za tajemnicze siły, ale rzut oka na militarną mapę Syrii pozwala dojrzeć, że wschodni kraniec kraju siły rządowe zepchnęły (pod samą iracką granicę) tzw. Wolną Armię Syrii (Al-Jayš Al-Suri Al-Ḥurr) – główny uzbrojony podmiot operacyjny syryjskiej opozycji walczący w wojnie domowej. Rebelianci z Wolnej Armii Syrii dopuszczali się licznych zbrodni wojennych. Oprócz prowadzenia ofensywnych działań wojennych, porywali i mordowali swoich przeciwników. Są oskarżeni również o czystki na chrześcijanach, do których doszło m.in. podczas bitwy w Sadadzie. Armia ta jest obficie wspierana przez USA.

REKLAMA / Advertisement

Niepowodzenia WAS dały ISIS „przestrzeń życiową, aby przygotować się do kolejnego etapu ewolucji w utajoną globalną sieć”. W czerwcu 2018 roku grupa terrorystyczna kontroluje „małe przyczółki na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej na granicy z Irakiem i jest w stanie wydobywać i sprzedawać ropę”.

Pod raportem podpisał się ambasador Kazachstanu przy ONZ, były ambasador w Stanach Zjednoczonych i były wiceminister spraw zagranicznych.

za: undocs.org

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement