REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Naczelny Rabin Polski rozczarowany, bo Duda w Auschwitz „nie powiedział, że byli polscy kolaboranci”

741

– Niektóre z żydowskich wypowiedzi dotyczących ustawy o Holokauście były nieodpowiedzialne – powiedział w weekend Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podczas zjazdu międzynarodowej organizacji żydowskiej Limmud FSU, który odbył się w Warszawie.

– Mówienie, że wszyscy Polacy są antysemitami, nie jest prawdą. To boli – przyznaje rabin, jednak uważa że w wyniku ustawy o IPN „wypuszczono antysemickiego dżina z butelki, a dżin nie lubi tam wracać. Jak to odwrócić? Nie wiem, wciąż nad tym pracujemy”.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Schudrich stwierdził także, że zawiódł go Prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie podczas czwartkowej ceremonii na Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

– Byłem rozczarowany prezydentem Dudą, że po prostu nie powiedział, iż byli polscy kolaboranci. To było jedno zdanie, o które błagałem jego ludzi by skłonili go do powiedzenia o tym.

REKLAMA / Advertisement

Gazeta przytacza również słowa ambasador Anny Azari, która przemawiając na zjeździe Limmud, powiedziała że „twórcy ustawy nie spodziewali się obecnego kryzysu w stosunkach ze społecznością żydowską, reakcja była nieoczekiwana.” Dodała jednak że wbrew temu, co jest przekazywane w mediach”Polacy ciągle przepraszają za to, co stało się w wyniku uchwalenia ustawy, a my otrzymujemy niesamowite wsparcie od miejscowej ludności”.

za: jpost.com

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement