REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Ks. Wierzycki FSSPX: Kara śmierci – czy papież Franciszek może zmienić nauczanie Kościoła? [WIDEO]

372

Papież Franciszek wydał niedawno decyzję wprowadzającą zmiany do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Pojawiło się w nim stwierdzenie, że kara śmierci jest niedopuszczalna.

Robert Bąkiewicz w programie „Kościół, naród, państwo” Mediów Narodowych zadał w tej kwestii pytanie ks. Dawidowi Wierzyckiemu z Bractwa Św. Piusa X (FSSPX).

REKLAMA / Advertisement

– Czy państwo ma prawo do tego, aby w imie sprawiedliwości zabijać, odbierać komuś życie?

– To dobre pytanie. Kontrowersje wokół tej sprawy nie są nowe. Już w XVIII w. filozof Cesare Beccaria przeciwstawiał się karze śmierci. Teraz jednak słyszymy takie głosy przeciwne karze śmierci z usta hierarchów Kościoła a filozofowie XVIII-wieczni byli najczęściej liberałami, którzy w karze śmierci widzieli zupełną zagładę człowieka, bo nie wierzyli w życie pozagrobowe, a w doczesnym widzieli wszytko – tłumaczył ks. Wierzycki.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

– Czy w ogóle państwo ma prawo stosować karę? Z pomocą przychodzi nam tu teoria konieczności. Jeżeli może ono stosować karę, to może i karę śmierci. Państwo zostało przez Pana Boga wyposażone we wszelkie prawa, które pozwalają mu na zachowanie porządku i działać w sprawie dobra publicznego – wyjaśniał duchowny.

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement