REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Kowalczyk: Polska uszanuje wyrok Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej

208

Polska uszanuje ogłoszony wyrok ws. Puszczy Białowieskiej – oświadczył we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że wkrótce resort przekaże KE propozycje kompromisowych rozwiązań dot. ochrony puszczy.

– Zapoznamy się szczegółowo z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak wcześniej deklarowałem, Polska uszanuje ogłoszony wyrok – powiedział, cytowany w komunikacie resortu środowiska, minister Kowalczyk.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Minister podkreślił, że Puszcza Białowieska to nasze dziedzictwo narodowe.

– Wszystkie działania, które były realizowane w puszczy, podyktowane były troską o zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń – dodał.

REKLAMA / Advertisement

W komunikacie poinformowano, że resort środowiska przedstawi wkrótce Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań ws. Puszczy Białowieskiej, „uwzględniających wyniki prac zespołu eksperckiego przygotowującego długoterminowy plan jej ochrony”.

We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że decyzje polskich władz ws. zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE. Dodał, że wycinka nie mogła być uzasadniona bezprecedensową gradacją kornika drukarza.

REKLAMA / Advertisement

Wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, bo Polska wycofała ciężki sprzęt z Puszczy. Gdyby jednak doszło do wznowienia wycinki, wówczas Komisja mogłaby wnioskować o sankcje finansowe. (PAP)

Michał Boroń

edytor: Sonia Sobczyk

mick/ son/

za: Serwis Nauka w Polsce PAP

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement