REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Komisja Europejska chce 10-tysięcznej unijnej straży granicznej

235

Frontex (od fr. Frontières extérieures, czyli „granice zewnętrzne”) czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (European Border and Coast Guard Agency) to niezależna agencja Unii Europejskiej utworzona na podstawie rozporządzenia Rady UE z 26 października 2004 r.

Jak informuje grecki portal ekathimerini.com, będący członkiem KE Dimitris Avramopoulos – grecki polityk i dyplomata, wielokrotny minister róznych krajowych resortów poinformował w czwartek, iż Komisja chce wzmocnienia Frontexu i zwiększenia funduszy oraz poszerzenia uprawnień do ochrony granic zewnętrznych bloku.

REKLAMA / Advertisement

Avramopoulos powiedział, że plan ten będzie „jeszcze bardziej zmieni sposób, w jaki nasze wspólne granice zewnętrzne będą zarządzane i chronione”.

Plan zwiększy budżet agencji do niemal 11,3 miliarda euro w latach 2021-2027, podczas gdy liczba pracowników operacyjnych wzrośnie z 1300 do 10 tys. do 2020 r. Oprócz patrolowania granic i autoryzowania lub odmowy wjazdu na granicach zewnętrznych urzędnicy Frontexu będą mieli również prawo do przechwytywania osób, które przekroczyły granicę nielegalnie.

– Zawsze będą działać pod kontrolą i kontrolą państwa-gospodarza, w którym odbywa się operacja. Nie chodzi tu o naruszanie suwerenności państw członkowskich, ale o jej wzmocnienie – wyjaśnił komisarz.

REKLAMA / Advertisement

za: ekathimerini.com

REKLAMA / Advertisement