REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Katowice: „Nazwali mnie czarnuchem i j.. uchodźcą”. Fałszywie oskarżył policjantów o rasizm. Skończyło się to dla niego wyrokiem

275
Nieczęsto tego typu informacja znajdzie się w „Gazecie Wyborczej”. Niemniej jednak, jej górnośląska mutacja donosi o zakończonej wyrokiem skazującym sprawie przeciwko kierowcy, który w kwietniu 2016 r. oskarżył fałszywie kontrolujących go funkcjonariuszy policji o rasizm.

Powodem zatrzymania było to, że kierowca używał w czasie jazdy telefonu komórkowego. Poinformowany został, że czeka go mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych.

REKLAMA

Reklama / Advertisement

Urodzony w Polsce ciemnoskóry kierowca odmówił zaakceptowania kary, więc policjanci zaprosili go na posterunek. Tam zeznał, że kontrolujący nazwali go „czarnuchem”, a potem „jeb…ym uchodźcą”.

– Zachowywali się jak rasiści, obrazili moje uczucia religijne – zeznał.

Sąd nie dał jednak mu wiary.

– W dobie członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a co za tym idzie otwarcia naszych granic, na terytorium naszego kraju przebywa wielu obcokrajowców i kontrola przez funkcjonariuszy policji osoby odmiennej narodowości nie jest czymś wyjątkowym, a twierdzenia oskarżonego jakoby padły pod jego adresem znieważające i obraźliwe słowa z tego powodu, że ma nietypową karnację oraz modli się na komisariacie Policji były jedynie konsekwencją jego wcześniejszego planu, co do wykazania nieprawidłowości przeprowadzonej kontroli i uniknięcia ukarania za popełnione wykroczenie drogowe dotyczące korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki przy uchu – napisała orzekajaca w procesie o fałszywe składanie zeznań sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Reklama / Advertisement

Wyrok brzmi: rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

– To jednak nie zamyka sprawy. Fałszywie oskarżeni policjanci będą teraz chcieli zadośćuczynienia od 20-letniego kierowcy. Zapadła już decyzja, że złożymy pozew w tej sprawie – zapowiedział reprezentujący funkcjonariuszy prawnik, Jerzy Feliks.

za: katowice.wyborcza.pl

Reklama / Advertisement

Dziennik Narodowy poleca