REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Irlandzka sędzia-lesbijka wstrzymuje ekstradycję polskiego przestępcy, bo obawia się o praworządność w naszym kraju

644

Aileen Donnelly jest sędzią Sądu Najwyższego w Irlandii i pierwszą osobą otwarcie homoseksualną, która pracuje w Wysokim Trybunale. Została wyznaczona do zajmowania się sprawami ekstradycyjnymi. W latach 1996-2002 była członkiem zarządu i współprzewodniczącą Irlandzkiej Rady ds. Wolności Obywatelskich (ICCL).

Sędzia Donnelly zwróciła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wydanie orzeczenia w sprawie skutków ostatnich zmian legislacyjnych w Polsce, które są „tak ogromne”, że budzą obawy o praworządność ich wyroków. Sąd Najwyższy został zmuszony do stwierdzenia, że ​​”wspólna wartość rządów prawa” została ” systematycznie uszkodzona” i ” demokracja w Polsce „została naruszona”.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Wniosek polski został złożony w sprawie ekstradycji Artura C., który miałby stanąć przed sądem w swojej ojczystej Polsce w sprawie zarzutów związanych z handlem narkotykami. W maju został aresztowany w Irlandii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

W tym, co prawnicy C. nazwali „przypadkiem testowym” w Europie w sprawie ekstradycji do Polski, sprzeciwiali się oni wydaniu ich klienta w związku z ostatnimi zmianami legislacyjnymi dotyczącymi m.in. polskiego sądownictwa i prokuratury. W związku z tym sędzia Donnelly stwierdziła, że ​​na polski  Sąd Najwyższy wpłynęły nominacje ze strony ministra sprawiedliwość, a także nowo utworzona Krajowa Rada Sądownictwa „w dużej mierze zdominowana przez osoby nominowane przez polityków”.

REKLAMA / Advertisement

za: irishtimes.com

materiały wyborcze

materiały wyborcze

REKLAMA / Advertisement