REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Holandia: Milion euro na muzeum i pomnik wyzwoliciela Bredy – gen. Stanisława Maczka

394

Milion euro zostanie przeznaczone na zbudowanie Memoriału gen. Stanisława Maczka w holenderskiej Bredzie. Po połowie wyłożą: Narodowa Fundacja na rzecz Pokoju, Wolności i Opieki nad Weteranami (Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg) oraz władze prowincji Brabancja Północna.

W mieście już w 1997 r. powstało muzeum poświęcone polskiemu oficerowi, jednak w styczniu 2015 r. przestrzenie ekspozycyjne muzeum zostały zamknięte na czas nieokreślony w związku z przeprowadzką. Z powodu reorganizacji w Ministerstwie Obrony, właściciela koszar Zoudtlandt – gdzie umiejscowiona była placówka, muzeum musiało opuścić to miejsce po 15 latach.

REKLAMA / Advertisement

Projekt Generaal Maczek Memorial zakłada budowę nowej siedziby wspomnianego muzeum oraz pomnika.

Gen. Maczek w czasie II wojny światowej stanął na czele 1 Dywizji Pancernej. 1 sierpnia 1944 r. dywizja wylądowała w Normandii, w pobliżu Caen. W składzie 2 Korpusu Kanadyjskiego, gen. Maczek dowodził swą dywizją w zwycięskiej bitwie pod Falaise, gdzie zdecydowana obrona Mont Ormel (Wzgórze 262 znane też jako „Maczuga”) przez jego dywizję uniemożliwiła większej grupie rozbitków 7 Armii wydostanie się z kotła. 8 sierpnia 1944 roku ruszyło natarcie wzdłuż szosy Caen-Falaise.

W ciągłych walkach z Wehrmachtem, gen. Maczek prowadził dywizję w kierunku Belgii i Holandii. Wyzwolił m.in. Ypres, Gandawę i Passchendale. Dzięki znakomitemu manewrowi oskrzydlającemu, po ciężkich walkach Maczkowi udało się wyzwolić Bredę bez strat wśród ludności cywilnej.

REKLAMA / Advertisement

Na wniosek ponad 40 tys. mieszkańców tego miasta generałowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii. Od rządu holenderskiego miał też otrzymać wysoką emeryturę. Zmarł w wieku 102 lat w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

za: maczekmemorial.nl

REKLAMA / Advertisement