REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Belgia: Dwuletnia dziewczynka umiera w czasie próby zatrzymania furgonetki przewożącej nielegalnych imigrantów [WIDEO]

635

Dwuletnia dziewczynka pochodzenia kurdyjskiego zmarła po tym, jak belgijska policja ścigała w środowy wieczór furgonetkę przewożącą nielegalnych imigrantów, donoszą lokalne media. Prokuratorzy twierdzą, że śmierć dziecka nie była wynikiem policyjnego ostrzału.

Stojący przy szosie w okolicach Mons (miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut – przyp. red.) policjanci próbowali zatrzymać do rutynowej kontroli furgonetkę. Kierowca nie tylko nie zatrzymał się, ale próbował rozjechać funkcjonariuszy. Ci w odpowiedzi otworzyli ogień. W czasie ucieczki pasażerowie wystawili dwuletnie dziecko przez okno. Miało to zatrzymać pościg.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Obecna w pojeździe dziewczynka zmarła w drodze do szpitala po zatrzymaniu furgonetki przez policję. Oprócz ofiary znajdowały się w nim stłoczone do granic wytrzymałości kolejne dwoje dzieci i 26 mężczyzn.

– To nie policyjna strzelanina spowodowała śmierć tej dziewczynki – powiedział prasie miejscowy prokurator, Frederic Bariseau. – Policja próbowała zatrzymać furgonetkę, ponieważ była prowadzona w dziwny sposób. Okazało się, że miała fałszywe tablice rejestracyjne.

REKLAMA / Advertisement

Trwa śledztwo w tej sprawie.

Uchodźcy z furgonetki zostali niedawno deportowani do Niemiec, ale wrócili do Belgii, skąd zamierzali dotrzeć do Wielkiej Brytanii.

REKLAMA / Advertisement

Kilka godzin po incydencie we wczesnych godzinach czwartkowych grupa około 60 migrantów zareagowała blokując autostradę w pobliżu Dunkierki, na południe od granicy belgijskiej we Francji. Migranci przebywający w pobliskim obozie Grande-Synthe znali dziewczynkę, która zmarła, ponieważ była częścią rodziny, która tam wcześniej przebywała. Zatrzymano dwadzieścia osób, a następnie migranci powrócili do Grande-Synthe, gdzie niektórzy zostali przeszukani przez francuską policję prewencyjną.

za: rtbf.be

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement