REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Duterte nazywa grzech pierworodny „głupim”, Boga – „sukinsynem” i wzywa do zdejmowania krzyży

646

73-letni obecnie prezydent Filipin, Rodrigo Duterte, znany jest zarówno z brutalnych form rozprawiania się z bandytami jak i z ostrego języka. Jako burmistrz Davao zasłynął z poprawy bezpieczeństwa w mieście. Rzeczywiści i domniemani przestępcy byli mordowani przez stworzone przez Duterte szwadrony śmierci. Przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. media poinformowały, że Duterte osobiście mordował przestępców. W grudniu 2016 roku Duterte przyznał, że zabił trzy osoby.

Według relacji Edgara Matabato (byłego szefa jednego ze szwadronów śmierci) na rozkaz Duterte ćwiartował on ciała ofiar i wrzucał je na pożarcie krokodylom lub do morza. W latach 1988–2013 szwadrony śmierci zabiły co najmniej 1000 osób. Według szacunków filipińskiego prawnika Jude Sabio Duterte jest odpowiedzialny za zamordowanie 9400 niewinnych osób.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Wkrótce po objęciu urzędu prezydenta ogłosił kampanię antynarkotykową, w ramach której państwo zaczęło wypłacało po 5 tys. pesos za każdego zabitego narkomana i do 15 tys. pesos za każdego zabitego dilera. Według ujawnionych przez Senat informacji, do 22 sierpnia 2016 roku zabito 1779 osób oskarżonych o posiadanie lub handel narkotykami. 712 z nich straciło życie z rąk policji, a reszta to efekt samosądów i porachunków . W ramach walki z korupcją Duterte nakazał zniszczyć samochody odebrane urzędnikom.

Walka z narkotykowymi dilerami spotkała się z krytyką Kościoła Katolickiego. W odpowiedzi prezydent Filipin oskarżył księży o korupcję, homoseksualizm i wykorzystywanie dzieci. Wypowiedź Duterte padła dzień po spotkaniu jego doradcy Jesusa Dureza i papieża Franciszka w Watykanie.

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Jak informuje dziennik „Manila Times”, tym razem prezydent ostro skrytykował podstawy nauki Kościoła Katolickiego, określając jako „głupie” pojęcie „grzechu pierworodnego” i wzywając do usunięcia krzyży, aby ludziom nie przypominano o ofierze Chrystusa.

Duterte, który określa siebie jako wierzącego w Boga, ale nie w religie, zakwestionował biblijną opowieść o stworzeniu, szczególnie fragment Księgi Rodzaju, w którym „głupi” wąż kusił Ewę – pierwszą kobietę, aby zjadła zakazany owoc i ofiarowała je Adamowi – pierwszemu mężczyźnie.

REKLAMA / Advertisement

– Gdy Adam zjadł to, narodziła się zła wola. Kim jest ten głupi Bóg? Ten sukinsyn jest głupi, jeśli tak jest w tym przypadku – powiedział w Davao City w piątek wieczorem. – Stworzyłeś coś doskonałego, a potem myślisz o czymś, co kusi i zniszczy jakość twojej pracy? Jak możesz zracjonalizować Boga? Czy uwierzysz mu? – dodał.

Ok. 82 % mieszkańców Filipin określa się jako katolicy (z tego ok. 3 % to wierni starokatolickiego Niezależnego Kościoła Filipińskiego).

za: manilatimes.net

REKLAMA / Advertisement